Rochester, Minnesota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rochester, Minnesota
Anglisht : City of Rochester
qytet
noform
Downtown Rochester reflected in south Silver Lake
Stema_figuraFlag of Rochester, Minnesota.svg
Vendndodhja
Rochester, Minnesota is located in SHBA
Rochester, Minnesota
Rochester, Minnesota

Koordinatat: 44°1′24.24″V 92°27′46.62″P / 44.0234000°V 92.4629500°P / 44.0234000; -92.4629500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Minnesota
Qarku Olmsted
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 141.8 km2
 •  tokësore 141.39 km2
 •  ujore 0.41 km2
Lartësia 401.4 m (m.n.d.)
Popullsia 106769 banorë (2010)
 •  urbane 107677 (US: 288th) banorë
 •  aglomerati 211853 (US: 205th) banorë
Dendësia 755.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1854
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 55901, 55902, 55903, 55904, 55906
Prefiksi 507
Koordinatat 44° 1′ 24.24″ Veri

92° 27′ 46.62″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.rochestermn.gov

Rochester, Minnesota (City of Rochester) është një qytet në qarkun Olmstedshtetit federal Minnesota, SHBA. Në Rochester, Minnesota jetojnë 106769 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 755.1 banor/km2 (1955.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 141.8 km2 (54.75 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 401.4 m (1030 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Rochester, Minnesota – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale