Rrahman Dedaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Rrahman Dedaj (lindi më 1939 në fshatin Penduhe, afër Podujeves, Kosovë).Është shkrimtar i njohur shqiptar.

Shkollën fillore e kreu ne Podujevë, shkollën normale dhe fakultetin filozofik në Prishtinë.

Me letërsi filloi të merret qysh në bankat e shkollës. Deri tash ka botuar këto vepra të cilat janë tanimë të njohura

  1. "Zogu dhe Kulla",
  2. "Me sy kënge",
  3. "Simfonia e fjalës",
  4. "Balada e fshehur",
  5. "Etje"
  6. "Fatkeqësia e urtisë",
  7. "Medaljoni"

"Dielli"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pastaj përmbledhje të tregimeve "Fshehtësia" dhe "Medaljoni" si dhe përmbledhjen e vjershave për fëmijë "Dy liqej". Ai vdiq më 21 gusht 2005