Jump to content

Qarku i Nishit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethi Nishava)
Rrethi i Nishit

Qarku i Nishit (serbisht: Нишавски округ / Nišavski okrug) është qarku serb dhe ish-krahinë shqiptar nën sundimin osman që më 1878 u bë pjesë e shtetit Serb.

Njësit përbërëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku i Nishit përbëhet nga njëmbëdhjetë komuna dhe qendër e qarkut është qyteti Nish. Komunat përbërëse janë: