Jump to content

Rryma detare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Të gjitha rrymat e botës në një hartë të vazhdueshëm oqean

Rrymat detare janë lëvizjet më të rëndësishme të ujitoqeanin botëror. Shakaktarët kryesor janë erërat e përhershme, energjia e lëvizjes së thërrmijave të ujit gradualisht nëpërmjet fërkimit përcillen në shtresa më të thella. Pashkak të veprimit të forcës së devijimit, të gjitha rrymat ujore në hemisferën veriore mënjanohen në të djathtë, kurse në atë jugore në të majtë. Rrymat kryesisht përfshijnë shtresën sipërfaqësore të ujit deri n thellësi 200 m dhe rrallëherë deri 300 m.

Rrymast e Adriatikut janë pjesë e sistemit të rrymave të Mesdheut. Nën ndikimin e rrotacionit të Tokës, ato rrotullohen në drejtim të kundërt me akrepat e orës. Duka ardhur nga Mesdheu nëpër detin Jon, nëpër ngushticën e Otrantos , rryma lëviz përgjatë bregdetit të Shqipërisë, dhe kthehet përgjatë bregdetit Italian.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]