Jump to content

Rumiko Takahashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rumiko Takahashi

Rumiko Takahashi është animuese mangash me origjinë japoneze. Lindi më 10 tetor 1957. Puna e saj është e njohur gjerësish si në SHBA po ashtu edhe në Evropë (sidomos në Francë). Zakonisht librat e saj janë animizuar dhe kanë pasur po të njëjtin sukses.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ranma ½
  • InuYasha
  • Urusei Yatsura
  • Maison Ikkoku
  • Mermaid Saga
  • One-Pound Gospel
  • Rumic Theater
  • Rumic World

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]