Ruse, Bullgaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rusçuku

Ruse ose Rusçuk (i njohur edhe si Rousse ose Russe; bullgar Русеe , shqiptohet [ˈrusɛ]), historikisht i njohur edhe si Rustchuk/Ruschuk, është qyteti i pest më i madh në Bullgari. Ruse është i vendosur në pjesën veri lindore të vendit, në të djathtë të bregut të Danubit, në anën e kundërt të qytetit rumune Giurgiu, rreth 75 km (47 mi) në jug të Bukureshtit, (kryeqytetit rumun) 200 km (124 mi) nga pjesa bullgare e bregdetit të Detit të Zi dhe 300 km (186 mi) nga kryeqyteti Sofje. Ky është porti lumor më i rëndësishëm i bullgarisë, që i shërbenë një pjesë të rëndësishme të tregtisë ndërkombëtare të vendit.

Ruse është i njohur për arkitekturën e tij të neobarokut dhe neorokoko të shekullit XIX dhe XX, që tërheq shumë turistë. Ky është quajtur shpesh Vjena e Vogël.[1][2] Ura e Miqësisë Ruse-Giurgiu, deri më 14 qershor 2013 ishte vendkalimi i vetëm në seksionin e përbashkët bullgaro-rumun të Danubit, e që gjendet këtu.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Martinov, Krassimir; Daniela Konstantinova (12 janar 2007). "Neighborly: Balkan developments". Radio Bulgaria. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 mars 2007. Marrë më 2008-12-27. … Ruse’s image as The Little Vienna: a name given to the Bulgarian city for its wonderful architecture. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Little Vienna Under the Bridge". Sofia News Agency. 16 shkurt 2007. Marrë më 2008-12-27. Rousse's architecture inspires locals to call it the "Little Vienna". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 43°49′23″V 25°57′14″L / 43.82306°V 25.95389°L / 43.82306; 25.95389