Sabotimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një poster i Shteteve të Bashkuara nga epoka e Luftës së Dytë Botërore që u përdor për të informuar njerëzit se çfarë duhet të bëjnë nëse dyshojnë për sabotim.

Sabotimi është një veprim i qëllimshëm që synon dobësimin e një politike, përpjekjeje ose organizate përmes përmbysjes, pengimit, përçarjes ose shkatërrimit. Ai që merret me sabotim është sabotator. Diversantët zakonisht përpiqen të fshehin identitetin e tyre për shkak të pasojave të veprimeve të tyre dhe të shmangin thirrjen e kërkesave ligjore dhe organizative për adresimin e sabotimit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sabotage", Wikipedia (në anglisht), 2023-02-14, marrë më 2023-02-19