Sadri Alışık

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sadri Alışık
Ditëlindja: 5 prill 1925
Vendlindja: Stamboll Turqi
Ditëvdekja: 18 mars 1995
Vendvdekja: Stamboll Turqi
Bashkëshort(ja): Çolpan İlhan
Fëmijë: Kerem Alışık
Kombësia: Turk

Mehmet Sadrettin "Sadri" Alışık (5 prill 1925 - 18 mars 1995) ishte aktorë dhe komedian më i mirë në Turqi. Ai ka luajtur në serialin e famshëm turk, "Kartallar Yüksek Uçar".

Trashëgimia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qendra kulturore në Stamboll u themelua nga gruaja e Sadrisë, Çolpan İlhan dhe e vendosi emrin e burrit të saj, Sadri Alışık Kültür Merkezi (Qendra e Kulturës Sadri Alışık).