Sadri Alışık

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sadri Alışık
Informacione personale
Ditëlindja 5 prill 1925
Vendlindja Stamboll Turqi
Ditëvdekja 18 mars 1995
Vendvdekja Stamboll Turqi
Bashkëshort(ja) Çolpan İlhan
Fëmijë Kerem Alışık
Kombësia Turk

Mehmet Sadrettin "Sadri" Alışık (5 prill 1925 - 18 mars 1995) ishte aktorë dhe komedian më i mirë në Turqi. Ai ka luajtur në serialin e famshëm turk, "Kartallar Yüksek Uçar".

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra kulturore në Stamboll u themelua nga gruaja e Sadrisë, Çolpan İlhan dhe e vendosi emrin e burrit të saj, Sadri Alışık Kültür Merkezi (Qendra e Kulturës Sadri Alışık).