Saint George's

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saint George
Qytet
noform
Vendndodhja
Saint George is located in Grenada
Saint George
Saint George

Koordinatat: 12°3′V 61°45′P / 12.050°V 61.750°P / 12.050; -61.750

Administrimi
Shteti Flamuri Grenada
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 33,734 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-4

Saint George është kryeqyteti i Grenadës. St. George u themelua më 1650 nga francezët.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

St. George ka klimë tropikale (savana). Temperatura mesatare është 30 °C. Qyteti ka dy sezone: sezoni i thatë i cili është nga janari deri në maj, ndërsa muajt tjerë janë me sezone më shi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carnival është festë e cila festohet në javën e dytë në gusht. Ky festival feston emancipimin e skllevërve. Festa vazhdon nga e diela natën e derin në orët e hershme të mëngjesit të hënën. Të hënën mbahet një paradë karnaval në Parkun e Mbretëreshës. Të martën, vibron Shën Gjergjit në tingujt e bandave të çelikut Calypso si ata paradë nëpër rrugët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]