Salca e kosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Salca e kosit është një ushqim shumë i preferuar për të gjithë, po dhe aq i ushqyeshëm dhe shëndetshëm.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgatitja e salcës së kosit : ju nevojitet vetëm një trastë napë. Fusni sa kos të doni brenda saj (psh nga 1,5 kg del nja 500 gr salcë kosi). Lijeni për një ditë në mënyrë që të pikohet komplet uji i tepërt. Më pas kur ta nxirrni mund ti hidhni pak kripë për të rritur qëndrueshmërinë, si dhe sipër mund ti shtoni pak vaj.