Samhain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Samhain (shqiptohet / sɑːwɪn / SAH-win apo /saʊ.ɪn/ SOW-in Shqiptimi irlandez: [sˠəuɪnʲ]) është një festival Gaelik që shënon fundin e sezonit të korrjes dhe fillimin e dimrit. Tradicionalisht, festohet nga 31 tetori deri më 1 nëntor, pasi dita keltike fillon dhe përfundon në perëndim të diellit. Kjo është rreth gjysmës së rrugës midis ekuinoksit të vjeshtës dhe solsticit të dimrit. Kjo është një nga katër festivalet Gaelike sezonale, së bashku me Imbolc, Lughnasadh dhe Bealta. Historikisht, është vërejtur gjerësisht në të gjithë Irlandën, Skocinë dhe Ishullin e Njeriut. Festa të ngjashme mbahen në të njëjtën kohë të vitit në tokat e tjera keltike; për shembull Brythonic Calan Gaeaf (e në Uells) mbetur Gwav (në Cornwall), e mbetur Goañv (në Brittany), dhe kashtë (në Galici).

Samhain besohet të ketë origjinë pagane keltike. Disa varrime kalimtare neolitike janë të përafruara me lindjen e diellit rreth kohës së Samhainit. Thuhet se letërsia irlandeze dhe shumë ngjarje të rëndësishme në mitologjinë irlandeze ndodhin ose fillojnë në Samhain.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]