Santa Fe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Santa Fe
Santa Fe
Qytet
Pamje të ndryshme nga qendra e Santa Fe
Pamje të ndryshme nga qendra e Santa Fe
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 67.947
{{{postal_code_type}}}
87500-87599
Faqja zyrtarewww.santafenm.gov

Santa Fe është kryeqyteti i shtetit amerikan të New Mexico. Ai është qyteti i katërt më i madh në shtet dhe është qendra e qarkut Santa Fe. Santa Fe (fjalë për fjalë në spanjisht do të zhotë "besim i shenjtë") kishte një popullsi prej 67.947 banorësh në regjistrimin e vitit 2010. Emri i plotë i qytetit, kur u themelua ishte La Villa Real de la Santa Fe de San Francisco de Asis ("Qyteti i Madhërishëm i Besimit të Shenjtë të Shën Françeskut të Asisit").

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]