Jump to content

Sarah Sjöström

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kazan 2015 - Sjöström WR award cropped

Sarah Fredrika Sjöström ( Suedisht: [ˈɧø̂ːstrœm] ; e lindur më 17 gusht 1993) është një notare konkurruese suedeze e specializuar në ngjarjet e frezës së lirë dhe flutur. Ajo është mbajtëse aktual e rekordeve botërore në 50 metra stil i lire ( kurs i gjatë ), 100 metra i lirë (kurs i gjatë), freestyle 200 metra ( kurs i shkurtër ), flutur 50 metra (kurs i gjatë) dhe Flutur 100 metra (kurs i gjatë dhe kurs i shkurtër). Ajo është gruaja e parë suedeze që fiton një medalje të artë olimpike në not . Ajo fitoi Kupën e Botës Gjithsej të Notit në 2017 dhe 2018 dhe ajo ka fituar 10 medalje të arta të Kampionatit Botëror.

Sjöström është notarja e vetme femër që fiton pesë medalje individuale në një Kampionat të vetëm Botëror të Aquatics në FINA dhe që nga viti 2019 ajo ka fituar gjithsej 16 medalje individuale në Kampionatet Botërore gjatë kurseve të gjata, më shumë se çdo notare femër tjetër në histori. Vetëm Michael Phelps ka fituar më shumë medalje individuale (20)

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 Janar 2016, Sjöström iu dha çmimi i radios publike suedeze Jering Award për të dytin vit radhazi.

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjöström fitoi medaljen e artë në fluturën 100 m në Lojërat Olimpike Verore 2016 në Rio më 7 gusht 2016, duke vendosur një rekord Olimpik dhe Botëror me një kohë prej 55.48. Ajo fitoi një medalje të artë në flutur 100 m në Kampionatin Botëror në Romë 2009 dhe vendosi rekordin botëror. Ajo gjithashtu mori pjesë në Lojërat Olimpike Verore të vitit 2008 dhe mbaroi në vendin e 27 -të në fluturën 100-metër dhe 29-ta në 100-metërshin e pasme . Ajo gjithashtu mori pjesë në ekipin e stafetave prej 4,00 metrash në Suedi. Ata arritën të arrijnë në finale, por në finale u skualifikuan për një fillim të rremë tepër të gjatë.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]