Jump to content

Sarkazma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sarkazma - (nga gr. sarkazo-kafshoj mishin). Kur ironia merr një karakter te hidhur, sulmues, kur shpreh urrejtje dhe përbuzje te thelle quhet sarkazëm.Sarkazma përdoret më tepër në letërsinë satirike.Shkrimtarë të shquar si Çajupi, Noli, N.Bulka, D.Agolli, etj., e kanë përdorur me mjeshtëri sarkazmen.

Përdorimi në letërsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarkazmën e përdorin shpesh poetet ne veprat satirike ise oratoret ne ligjëratat e veta kur duan te demaskojnë e te goditin rende kundërshtaret, veset e te metat e ndryshme të një shoqërie, klasat shfrytëzuese, parazitet e ndryshëm, etj.

Në letërsinë tone e kane përdorur me mjeshtëri sarkazëm Fan Noli, Andon Zako Çajupi, dhe Migjeni. Plot sarkazëm janë këto vargje te çajupit te poezia "Sulltani" :

Jam sulltan, mbret i vërtet
shoq te tjerë skam ne jete
gjaketor e zemërderr
nga frika me bëjnë nder.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]