Jump to content

Saw IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saw IV
Regjia ngaDarren Lynn Bousman
Shkruar ngaPatrick Melton
Marcus Dunstan
ProdhuesiMark Burg
Oren Koules
Gregg Hoffman
James Wan
Leigh Whannell
LuajnëTobin Bell
Costas Mandylor
Scott Patterson
Betsy Russell
Lyriq Bent
KinematografiaDavid Armstrong
MontazhiKevin Greutert
MuzikaCharlie Clouser

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaLionsgate
Data e publikimit
10 Dhejtor 2007
Kohëzgjatja
91 min.
ShtetiKanada
GjuhaAnglishtja

Saw IV është një film horror 2007 dhe vazhdim të Saw III 2006's. Ajo u drejtua nga Darren Lynn Bousman dhe shkruar nga Patrick Melton ardhurve, Marcus Dunstan dhe Thomas Fenton. Filmi u lirua në Amerikën e Veriut më 26 tetor, 2007. Data e Veriut filmit amerikan lirimin e ndjekur traditën në seri "se filma të lirohet e premte para ose për Halloween të çdo viti.

Filmi vazhdon historinë e Jigsaw Killer dhe obsesioni i tij me mësimin e njerëzve "vlera e jetës së tyre". Pavarësisht Jigsaw u vranë në pjesën e fundit, filmi ende fokusohet në aftësinë e tij për të manipuluar njerëzit në vazhdimin e punës së tij e zënë njerëz në "lojrat" e tij.

Historia e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë (Tobin Bell) John Kramer's autopsisë, një microcassette dylli-veshura është gjetur në stomakun e tij, por është dhënë për të Detective Hoffman (Kostas Mandylor), të cilin ai informon se ai edhe do të testohen, dhe se lojrat do të vazhdojë. Gjetkë, Trevor (Kevin Rushton) dhe Art (Justin Louis) zgjojë lidhur me zinxhirë në qafë për një çikrik, qepallat Trevor's janë të ngjitura mbyllur, si është goja Art-së, i bërë komunikimin e pamundur. Kur çikrik aktivizon, panik Trevor dhe sulme Art, i cili e vret atë në vetëmbrojtje dhe merr një kyç nga jaka e të çlirohet.

Trupit (Dina Meyer) Detective Kerry's është gjetur nga policia katër ditë pas zhdukjes së saj, pas Hoffman keshillon Lt Rigg (Lyriq Bent) për të kaluar nëpër një derë të pasigurta, në mënyrë të arritur të saj, ai takohet Peter Strahm (Scott Patterson) dhe Lindsey Perez (Athena Karkanis), dy agjentë të FBI që kishin qenë më parë në kontakt me Kerry. Ata informojnë Hoffman se një bashkëpunëtor i dytë është i përfshirë në vrasjen e Kerry-së, si dhe Amanda Jigsaw Young (Shawnee Smith) janë fizikisht të paaftë për vendosjen e saj në kurth. Strahm së shpejti bëhet e dyshimtë e Rigg, i cili është i bindur se Eric Matthews (Donnie Wahlberg) është ende gjallë. Rigg është sulmuar më vonë në shtëpinë e tij, humbje e iluzioneve për të zbuluar se Matthews është me të vërtetë i gjallë, se ai dhe Hoffman ka nëntëdhjetë minuta për të shpëtuar veten e tyre, dhe se Rigg duhet të kalojnë nëpër një seri e analizave për të "zbuluar atë që me të vërtetë do të thotë për të shpëtuar një jetë. "

Si Rigg përparon përmes testeve të tij, ai e gjen Brenda (Sarain Boylan), një pimp femra flokët e të cilit është e bashkangjitur në një çikrik që lotët e kokës së saj; Ivan Landsness (Marty Adams), një përdhunues serial të cilin forcat Rigg në një kurth, ku duhet të zgjedhin midis verbues vetë ose duke u shpërbë, dhe Rex dhe Morgan (Ron Lea dhe Janet Tokës), një burri abuzive dhe gruaja e tij që janë në një parzmore, impaled së bashku me spikes. Ai është i vetëm në gjendje për të shpëtuar Morgan para se të nisej për testin e tij final. Ndërkohë, Strahm dhe Perez hetojë çdo skenë provë, ndërsa edhe marrjen në pyetje të Jill Tuck (Betsy Russell), ish-gruaja Jigsaw, dhe së shpejti zbulojmë se ata janë edhe objektivat. Ata gjithashtu zbulojnë se një avokat me emrin Art Blank, i cili kishte zhdukur dy javë më parë, kishte sukses e mbrojti të tre viktimat, si dhe Jill. Kur Perez është shtruar në spital pas një incidenti që përfshiu kukull Jigsaw's, Strahm forcat Jill për rinumërimin pjesën tjetër të sfond Jigsaw's. Ajo kishte qenë shtatzënë me një fëmijë të jetë quajtur Gideon, por dështuar pas një narkoman, i quajtur Cecil (Billy Otis) grabitur klinikën e saj, sepse ai accidently u përplas një derë në barkun e saj, kjo dhe depresioni pas Gjonit përfundoi martesa e tyre. Pas mbijetuar përpjekje e tij për vetëvrasje, John filloi punën e tij. Ai në shënjestër të parë Cecil, duke e vendosur atë në një kurth në të cilin ai është dashur të shtyjë fytyrën e tij përmes një raft e thika për të goditur një të kaluar dhe lirimin e tij. kurth u shemb dhe Cecil lunged në Gjoni, vetëm që të bien në një rrëmujë e tela me gjemba dhe vdesin. Strahm lidh me histori Jill bimëve meatpacking Gedeoni, vendndodhjen e testit përfundimtar Rigg-së.

Strahm arrin menjëherë pas Rigg por përfundon zvarritës Jeff Denlon (Angus MacFadyen), i cili është duke bërë rrugën e tij në infermieri të bimëve. Ai gjen Jeff në momentet infermieri pas John vdes dhe e vret atë në vetëmbrojtje, kur gabimet Jeff atë për rrëmbyes e vajzës së tij. Në një tjetër zonë e bimëve, Rigg ndodhet Matthews dhe Hoffman, të cilët janë të monitoruara nga Art, të tre mund të lirohet nga Art kur nëntëdhjetë minuta skadon. Rigg, duke mos ditur këtë, e thyen në dhomë me një të dytë e majtë ashtu si Matthews shoots atë, dhe vendos jashtë kurthe: dy blloqe akulli swing poshtë dhe të shtypë kokën Matthews ', vrasjen e tij, dhe flukset e tepërt të ujit në drejtim të Hoffman, i cili është i varfër në një karrige me elektroda në këmbët e tij. Rigg pastaj vret Art, duke besuar atij përgjegjës për kurthe, dhe mëson nga regjistrues Art kasetë që ai ka dështuar në provë duke ndërhyrë; Matthews do të kishte jetuar në qoftë se Rigg nuk ishte përpjekur për të shpëtuar atë. Një Hoffman padëmtuar liron veten e tij, zbuloi të jetë bashkëpunëtor i dytë, shkëputë lidhjen e monitoruesve dhe lë Rigg të vdesin. Ai vulos Strahm në infermieri me katër kufomat dhe largohet nga zona ashtu si ndërprerjet e skenës për autopsi Jigsaw, e cila u zhvillua pas ngjarjeve të filmit.