Sebastian Brant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sebastian Brant

Sebastian Brant (1458 – 10 maj 1521) ishte humanist dhe satirik gjerman. Ai është i njohur për satirën e tij Das Narrenschiff (Anija e Budallenjve).[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai përfundimisht hyri në Universitetin e Bazelit në vitin 1475, fillimisht duke studiuar filozofinë dhe pastaj duke u transferuar në shkollën e juridikut. Prej vitit 1484 filloi të jepte mësim në universitet dhe përfundoi doktoraturën e tij në vitin 1489. Në vitin 1485 ai u martua me Elisabeth Bürg, bijën e një thikëpunuesi në qytet. Elisabeth i lindi shtatë fëmijë. I prirur për djalin e tij më të madh Onophrius që të bëhej humanist, ai i mësoi latinisht në djep dhe e regjistroi atë në universitet në moshën shtatë vjeçare.

Ai filloi përkthimin e veprës së tij dhe të poezive latine të të tjerëve në gjermanisht, duke i botuar ato përmes shtypit të mikut të tij Johann Bergmann, nga i cili u shfaq vepra e tij më e njohur gjermane, Das Narrenschiff, popullaritetin dhe ndikimi i të cilave nuk u kufizua vetëm në Gjermani. Në këtë alegori, autori rreh dobësitë dhe veset e kohës së tij. Është një punë episodike në të cilën një anije e ngarkuar dhe e drejtuar nga budallenjtë shkon në parajsën e budallenjve të Narragonisë. Këtu ai krijon Shën Grobian, të cilin ai e imagjinon të jetë shenjt mbrojtës i njerëzve vulgarë dhe të trashë.

Megjithëse ishte thelbësisht konservatore në pikëpamjet e tij fetare, sytë e Brant ishin të hapura për abuzime në kishë, siç demonstron Narrenschiff. Anija e BudallenjveAleksandrit Barclay (1509) është një imitim i lirë në periudhën e hershme Tudor të poemës gjermane, dhe një version latin nga Jakob Locher (1497)[2] ishte pothuajse më pak popullor sesa origjinali. Bote i Cock Lorell (shtypur nga Wynkyn de Worde, rreth vitit 1510) ishte një imitim i shkurtër i Narrenschiff. Në këtë punë Cock Lorell, një kërcell i njohur mashtruese i periudhës, mbledh rreth tij një koleksion të çuditshëm të tregtarëve dhe nis për të lundruar përmes Anglisë.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]