Jump to content

Seguin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seguin
Seguin
Qytet
Gjykata e Qarkut Guadalupe në Seguin.
Gjykata e Qarkut Guadalupe në Seguin.
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 25,175
{{{postal_code_type}}}
78155-78156
Faqja zyrtarewww.seguintexas.gov

Seguin (trajta e shquar Seguina, anglisht dhe spanjisht : Seguin, lexo : Sëginë/Segín) është një qytet dhe qendra e Qarkut GuadalupeTeksas, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2010, ka 25.175 banorë. Qyteti është vendndodhja e Universitetit Luterian të Teksasit (Texas Lutheran University), ku kanë diplomuar dhe vazhdojnë të studiojnë dhjetëra shqiptarë nga Kosova. Po ashtu, në qytet zhvillojnë veprimtari afariste mërgimtarë shqiptarë.