Seguin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seguin
Seguin
Qytet
noform
Gjykata e Qarkut Guadalupe në Seguin.
Vendndodhja
Seguin is located in SHBA
Seguin
Seguin
Vendodhja e Seguin në SHBA

Seguin is located in Teksas
Seguin
Seguin
Vendodhja e Seguin në Teksas

Koordinatat: 29°34′28″V 97°57′55″P / 29.57444°V 97.96528°P / 29.57444; -97.96528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Guadalupe
Kryetari i Bashkisë Don Keil
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 49.7 km2
Lartësia 159 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 25.175 banorë
Dendësia 812,1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 78155-78156
Prefiksi 830
Koordinatat 29° 34′ 28″ Veri

97° 57′ 55″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.seguintexas.gov

Seguin (trajta e shquar Seguina, anglisht dhe spanjisht : Seguin, lexo : Sëginë/Segín) është një qytet dhe qendra e Qarkut GuadalupeTeksas, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2010, ka 25.175 banorë. Qyteti është vendndodhja e Universitetit Luterian të Teksasit (Texas Lutheran University), ku kanë diplomuar dhe vazhdojnë të studiojnë dhjetëra shqiptarë nga Kosova. Po ashtu, në qytet zhvillojnë veprimtari afariste mërgimtarë shqiptarë.