Semahat Arsel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Semahat Arsel e lindur Semahat Sevim Arsel (lindi më 1928) është një biznesmene turke. Ajo është drejtore e Koç Holding, dhe fëmija më i madh i Vehbi Koç (1901-1996) dhe Sadberk Koç (1908-1973).[1][2] Ajo themeloi Universiteti Koç, shkolla e infermierisë.[3]

Ajo ishte gruaja e Nursel Arsel, i cili vdiq në janar 2014. Ajo tani jeton në Stamboll.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Semahat Sevim Arsel". Forbes (në turqisht). Marrë më 7 nëntor 2015.
  2. ^ "Türkiye'nin vergi rekortmenleri Koç ailesinden". Radikal (në turqisht). Marrë më 7 nëntor 2015.
  3. ^ "Semahat". Reuters (në turqisht). Marrë më 7 nëntor 2015.