Sergio Mattarella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sergio Mattarella i lindur me 23 July 1941 është një politikan italian, avokati dhe gjyqtari i cili është 12 dhe Presidenti aktual i Italisë që nga viti 2015. Ai ishte anëtar i Parlamentit nga viti 1983 deri në vitin 2008, duke shërbyer si Ministër i Arsimit nga viti 1989 deri në vitin 1990 dhe si ministër i Mbrojtjes nga 1999 deri 2001. në vitin 2011, ai u bë një gjyqtar i zgjedhur për Gjykatën Kushtetuese. Më 31 janar 2015, ai u zgjodh nga parlamenti të jetë presidenti i 12-të i Republikës Italiane. Ai është Sicilian parë që kanë mbajtur postin.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sergio Mattarella

Sergio Mattarella ka lindur në Palermo nga një familje të shquar siciliane. Babai i tij, Bernardo Mattarella, ishte një anti-fashist i cili, së bashku me Alcide De Gasperi dhe politikanë të tjerë të shquar katolike, ndihmoi gjeti (DC) parti Christian Demokracia, e cila dominuar skenën politike italiane për gati pesëdhjetë vjet, me Bernardo shërbyer si ministër vëllai disa times.Sergio Mattarella së, Piersanti Mattarella, ishte edhe një politikan Demokristiane dhe kryetari i Sicilisë nga 1978 deri në vdekjen e tij në vitin 1980, kur ai u vra nga mafia siciliane.

Gjatë rinisë së tij, Sergio Mattarella ishte anëtar i Azione Cattolica, një shoqatë e madhe laik katolik. Në vitin 1964, ai u diplomua në ligj në Universitetin Sapienza të Romës; pas disa vitesh ai filloi të mësonte procedurë parlamentare në Universitetin e Palermos.

Ka qën i martuar me Marisa Chiazzese, e bija e Lauro Chiazzese, një profesor i ligjit romak dhe rektor i Universitetit të Palermos. Gruaja e tij vdiq në vitin 2012. Dhe ka tre fëmijë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mattarella hyri në politikë pas vrasjes së vëllait të tij Piersanti nga Mafia. Karriera e tij parlamentar ka filluar në vitin 1983, kur ai u zgjodh anëtar i Dhomës së Deputetëve në majtës fraksion të DC që kishin mbështetur një marrëveshje me Partinë Komuniste Italiane (PCI) të udhëhequr nga Enrico Berlinguer, i ashtuquajturi kompromis historik . Një vit më pas ai u besuar nga Sekretari i demokristian, Ciriaco De Mita, për të "pastruar" fraksion sicilian e partisë nga kontrolli Mafia, në një kohë kur bëhen burra nga Cosa Nostra si Salvo Lima dhe Vito Ciancimino ishin të fuqishme figurat politike. Në vitin 1985 Mattarella ndihmuar avokatin ri Leoluca Orlando, i cili kishte punuar së bashku me vëllain e tij Piersanti gjatë guvernatorit të tij të Sicilisë, të bëhet kryetari i ri i Palermos.

Mattarella u emërua Ministër për Çështjet parlamentare në qeveri e udhëhequr nga kryeministri Kristian Demokrate Ministrave Giovanni Goria dhe Ciriaco De Mita, dhe në 1989 ai u bë Ministër i Arsimit në kabinetin e gjashtë të Giulio Andreotti. Mattarella qëndroi poshtë nga posti i tij, së bashku me ministrat e tjerë, në vitin 1990 me miratimin nga parlamenti të ligjit Mammi, liberalizimin e sektorit të mediave në Itali, të cilën ata e panë si një favor të manjatit të mediave Silvio Berluskoni.

Në vitin 1990 Mattarella u emërua Zëvendës-Sekretari i Demokracisë së krishterë. Ai u largua nga posti dy vjet më vonë për t'u bërë drejtor i Il Popolo, gazeta zyrtare e partisë. Pas referendumit italian të 1993 ai hartoi ligjin e ri zgjedhor nofkën Mattarellum. Në vitin 1994, kur Christian Demokracia u tretur në prag të skandalit të korrupsionit Tangentopoli, ai ndihmoi gjeti Partinë Popullore italiane (IÇP), së bashku me udhëheqësin e saj të parë Mino Martinazzoli dhe ish-Demokratëve të tjera të krishtera. Në pasoi zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1994 (në të cilën PPI sapoformuar u paraqit dobët) Martinazzoli u zgjodh përsëri në Dhomën e Deputetëve. Ai shumë shpejt e gjeti veten të angazhuar në një mosmarrëveshje të brendshme pas zgjedhjen e një udhëheqësi të ri të partisë, Rocco Buttiglione, i cili dëshironte të rri me Partinë Popullore italiane drejt një aleance elektorale me Berluskonit Forza Italia. Pas emërimit Buttiglione-së, Mattarella dha dorëheqjen si drejtor i Il Popolo në kundërshtim me këtë politikë.

Mattarella ishte një nga mbështetësit e parë të ekonomistit Romano Prodi në krye të koalicionit të qendrës së majtë njohur si Pema e Ullirit (L'Ulivo) në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1996. Pas fitores elektorale të qendrës së majtë, Mattarella shërbeu si President i grupit parlamentar të IÇP-së. Dy vjet më vonë, kur qeveria e parë Prodit ra, Mattarella u emërua Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes në qeverinë e Massimo D'Alema, pastaj-lideri i demokratëve të së Majtës (DS). Si ministër i Mbrojtjes ai mbështeti Ndërhyrja e NATO-s në Jugosllavi kundër presidentit serb Sllobodan Millosheviqit; ai gjithashtu ka miratuar një reformë të Forcave të Armatosura Italiane e cila shfuqizoi rekrutimin e detyruar. Pas dorëheqjes së D'Alema në vitin 2000, Mattarella mbajti pozitën e tij si ministër i Mbrojtjes në qeverinë e Giuliano Amato.

Mattarella me Sekretarin Amerikan i Mbrojtjes William Cohen, në mars 2000.

Në tetor 2000, PPI bashkuar me parti të tjera të qendrës për të formuar një aleancë të quajtur Daisy (DL), më pas të bashkohen në një parti të vetme në mars 2002. Mattarella u rizgjodh në Parlamentin italian në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2001 dhe 2006, duke qëndruar si kandidat për The Daisy në dy njëpasnjëshme koalicioneve të qendrës së majtë - e ullirit dhe Bashkimi (L'Unione).

Në vitin 2007 ai ishte një nga themeluesit e Partisë Demokratike (PD), një tendë qendrës së majtë festë të madhe e formuar nga një bashkim të partive të krahut të majtë dhe të qendrës e cila kishte qenë pjesë e pemës së ullirit, duke përfshirë Daisy dhe demokratët e e majta (trashëgimtarë të Partisë Komuniste italiane).

Më 5 tetor të vitit 2011 ai u zgjodh nga Parlamenti italian me 572 vota të jetë një gjyqtar i Gjykatës Kushtetuese. Ai u betua më 11 tetor 2011. Ai ka shërbyer deri sa ai u betua si president i Republikës së Italisë.

Presidenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2015 Mattarella u zgjodh President i Republikës Italiane në votimin e katërt me 665 vota nga të 1,009, me mbështetjen e Partisë Demokratike (PD), New Centre-drejta (NCD), Choice Qytetare (SC), Bashkimi e Centre (UDC) dhe Left Ekologji Freedom (SEL). Mattarella u miratua zyrtarisht nga Partia Demokratike, pasi emri i tij ishte vënë përpara nga kryeministri Matteo Renzi. Mattarella zëvendësuar Giorgio Napolitano, i cili kishte shërbyer për nëntë vjet, presidencën më të gjatë në historinë e Republikës Italiane. Deklarata e tij e parë si President i ri ishte: "Mendimet e mia shkojnë për herë të parë dhe sidomos për vështirësitë dhe shpresat e qytetarëve tanë". Vizita e tij e parë presidencial ishte në ditën e zgjedhjes së tij, kur ai vizitoi Ardeatine Fosse, ku, në vitin 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, trupat naziste okupuese vrarë 335 njerëz si masë ndëshkimore për një sulm partizane. Mattarella tha se "Evropa dhe bota duhet të bashkohen për të mposhtur këdo që do të na zvarrit në një moshë të re të terrorit". Më 6 maj 2015 Presidenti Mattarella nënshkroi ligjin e ri italian zgjedhor, i njohur si Italicum, e cila ofron një sistem me dy rrumbullakët bazuar në parti-listën e përfaqësimit proporcional, korrigjohet nga një bonus shumicë dhe pragu zgjedhor prej 3%. Kandidatët të kandidojë për zgjedhjet në 100 zonat multi-anëtare me lista të hapura, me përjashtim të një kandidati të vetëm të zgjedhur nga secila palë i cili është i pari për t'u zgjedhur.