Serxho Guraleci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Serxho Guraleci (l. 10 shtator 1990, Shkodër - v. 21 janar 2013) ishte një lojtar profesionist regbie që u aktivizua me ekipin Utica Stevenson në SHBA.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guraleci, luante ne divizionin e dyte dhe ishte një mbrojtës i shkëlqyer. Guraleci u rrit ne Sterling Heights dhe kreu gjimnazin "Utica Stevenson". Ai ka luajtur ne 48 takimet qe ekipi i tij zhvilloi gjate 4 viteve duke qene startues ne 25 te tilla. Për paraqitjet e tij mbreslenese, ai fitoi dhe çmimin Cortez Smith. Serxho shihej nga ekipi si lojtar energjik dhe jo me kot kishte marre nofkën "luftëtari". Ai vdiq më 21 janar 2013 gjatë një seance stërvitjeje në palestër.

Kjo është një humbje shkatërruese për ekipin tone. Do na duhet me siguri kohe e gjate për tu përshtatur me këtë realitet. Serxho ishte një djalë i dashur për te gjithë, si dhe një lojtar i jashtëzakonshëm. Ndihem keq për te, familjen e tij dhe miqtë qe e donin pa mase

— Trajneri Paul i ekipit

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]