Shënvasil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shënvasili
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Sarandës
Komuna: Komuna Lukovë
Targat e automjeteve: SR
Përdorimi i stampës

Shënvasili është një fshatkomunën Lukovërrethin e SarandësShqipërisë.

Fshati Shen-Vasil ndodhet ne zonen e Bregut te detit, ne rrugen Sarande-Vlore, qe quhet ndryshe Riviera Shqiptare. Kufizohet me Nivice Bubarin, me Vanen ne rrjedhen e lumit Kalase, me Lukoven dhe me nje vije bregdetare gati 6 km me Detin Jon.

Eshte fshat autokton mijeravjecare, me rrenoja tipike arkeologjike si: Kalaja e Dhoknes, si dhe mbetje arkeologjike ne Ovel, Celle, ne Manastirin e Shen Vasilit etj.

Eshte fshat i krishtere i ritit ortodoks. Ka dy manastire i Shen Vasilit dhe ai i Shen Merise se Krorezes, gjithashtu dhe 11 kisha.

Eshte djegur nga turqit me 1640 se bashku me Nivicen dhe Zhulatin. Eshte shkaterruar plotesisht me 1798 nga forcat e Ali Pashe Tepelenes se bashku me Nivicen, Hundecoven dhe Lekuresin. Fshati i vjeter u braktis dhe fshati i ri u ndertua me 1801 ne afersi te Manastirit te Shen Vasilit. Simboli i tij eshte rrapi 205 – vjecar.

Ka qene fshat me tradite ne kultivimin e ullirit dhe te bimeve te arave, Ka pase te zhvilluar blektorine, kryesisht te imtat.

Me 1870 ka pase shkolle greke, ndersa me 1918 u cel shkolla shqipe. Ka pase ne vitet 1970 shkolle 8-vjecare dhe me 1985 te mesme bujqesore te pergjithshme. Eshte sot nje fshat i vogel ne Luginen e Malit te Shendelliut e te Malit te Bardhe ne lartesine 282 m mbi nivelin e detit. Fshati ka rreth 1494 banore.

Lagjet e fshatit

Lagjia Kopace, Hani, Rimi, Mesohori, Burimi, Gurreza, Bregu i Shqeve, ne Hundecove

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]