Shōgitai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dueli mes Shogitai (në të majtë) dhe Joshintai me veshjen e Shaguma (në të djathtë) në Betejën e Uenos

Shōgitai ((彰義隊, “Liga për të treguar drejtësinë”) ishin elitë të shogunatit e formuar më 1868 gjatë periudhës Bakumatsu në Japoni.

Shōgitai morrën pjesë në beteja të Luftës Boshin, sidomos në Betejën e Toba-Fushimi dhe Betejën e Uenos, ku ishin pothuajse të shfarosur.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]