Shaka Zulu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shaka Zulu
KingShaka.jpg
Emri: Shaka
Mbiemri: Zulu
Lindi më: 1787
Vendlindja: KwaZulu-Natal
Vdiq më: 22 Shtator 1828
Vdiq në: KwaDukuza, KwaZulu-Natal
Profesioni: Politikan

Shaka Zulu ishte politikan dhe udhëheqës i fisit Zulu .


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.