Sherrisht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sherishtë
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Vlorës
Komuna: Komuna Qendër (Vlorë)
Targat e automjeteve: VL
Përdorimi i stampës

Sherishtë është një fshatkomunën Qendërrrethin e VlorësShqipërisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sherishtë, shtrihet 5 km ne lindje te qytetit te Vlorës, ne jugperëndim kufizohet me Kaninën dhe malin e Shashices, ne lindje me lumin e Vlorës (Shushicë) dhe ne veri me fshatin Xhyherine.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sherishte e njohur ne gjuhën e përditshme si Qishëbardhë, një emër historikë ku mendohet se ne fushat e fshatit, ne kufijtë me fshatin e Kaninës(Kanina) ka ekzistuar nje Kishë e Bardhë, ne te cilën gjithashtu, Donika ka dalë Nuse dhe me pas ka shkuar me Skënderbeun


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]