Shkollat Publike të Hamtramkut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
HPS Administration

Shkollat Publike të Hamtramkut,(anglisht: Hamtramck Public Schools ose HPS), është një distrikti shkollor publik të bazuar në qytetin e Hamtramck, Michigan (SHBA) në qytetin Detroit.

Distrikti ka Shkollat e programit Choice, e cila lejon studentët jo-qarkut të regjistrohen në shkollat e qarkut.[1]

Si të vitit 2011 norma zyrtare e diplomimit është 62%. Në vitin 2011 organizata United Way for Southeastern Michigan ka rregulluar një program, i financuar nga një granti i General Motors Foundation për $ 27,100.000 me qëllim për të përmirësuar shkallën e diplomimit.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga vitit shkollor 2013-2014, rrethi kishte 3,078 nxënës nga 23 vende të origjinës. Më pak se 45% e nxënësve kanë gjuhën angleze si gjuhë primare.[3] Që nga 2013, gjuhët më të zakonshme jo-anglisht fliten në rrethin janë bengale, arabisht, boshnjake, polake dhe shqiptare. 45% e studentëve janë arabisht-folëse. [4]

Në vitin shkollor 2008-2009 rrethit kishte 2,873 nxënësë K-12, 69 nxënësit parashkollor dhe 281 nxënës të arsimit të rriturve/komunitare nga 23 vende të origjinës. 85% e nxënësve janë të regjistruar në drekë të lirë ose të reduktuara. Gjuhët kryesore të nxënësve ishin anglisht, bengalisht (21.8%), arabisht (18.8%), boshnjak (7.5%), polonisht (2.4%) dhe shqip (1.5%).

Shkollat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla e mesme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasat 9-12

 • Hamtramck High School
 • Horizon High School (alternative)

Gjimnaze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasave 7-8

 • Kosciuzsko Middle School


Shkollat fillore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klasave 1-6

 • Dickinson East Elementary School
 • Dickinson West Elementary School

Klasave K-7

 • Holbrook Elementary School

Para-shkollor dhe Kopshti

 • Early Childhood Center

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2009 - 2010 Schools of Choice Registration." Hamtramck Public Schools. Retrieved on June 18, 2009.
 2. ^ Sercombe, Charles. "Hamtramck Schools get a big boost Arkivuar 15 mars 2012 tek Wayback Machine." The Hamtramck Review. April 15, 2011. Retrieved on April 18, 2011.
 3. ^ "Educational Plan for English Language Learners Manual Title III Plan 2013/2014." (ELL Manual, Archive) Hamtramck Public Schools. p. 3/34. Retrieved on November 8, 2013.
 4. ^ "Educational Plan for English Language Learners Manual Title III Plan 2013/2014." (ELL Manual, Archive) Hamtramck Public Schools. p. 30 (32/34). Retrieved on November 8, 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hamtramck Public Schools – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 1. REDIRECT Stampa:En Shkollat Publike të Hamtramkut