Shok (politikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shoku është një epitet i përdorur që prej shek. XVIII nga organizatat e majta marksiste ndërmjet njëri-tjetrit për të kundërshtuar kapitalizmin. Në kulturën socialiste, komuniste, anarkike, radikale, shoku është një individ si të tjerët, por që tenton të superojë individualitetitn dhe kërkon realizimin e tij nëpërmjet një projekti të përbahkët solidal dhe të përgjithshëm. Por origjina e këtij termi vjen nga jezuitët e Ignazio di Loyola, nga latinishtja që dmth, cum-panis, me atë më të cilin ndan copën e bukës.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sipas shkrimtarit italian Vittorio Messori