Shoqata Ballkanike e Xhudos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shoqata Ballkanike e Xhudos (anglisht: Balkan Judo Association - BJA) është organizata e cila merret me organizimin e sportit të xhudos në Gadishullin e Ballkanit. Bashkëpunon me Federatën Ndërkombëtare të Xhudos (IJF) dhe Bashkimim Evropian të Xhudos (EJU). BJA merret me të gjitha çështjet që lidhen me xhudo në nivelin Ballkanik, duke përfshirë zhvillimin dhe promovimin e sportit në territoret e kontrolluara nga 10 federatat e saj anëtare, si dhe organizimin e garave të Ballkanit si Kampionati Ballkanik, etj.

Vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]