Shreveport

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shrivport
Shreveport
Qytet
Flamuri_figura
Flamuri i Shrivportit
Vendndodhja
Shrivport is located in SHBA
Shrivport
Shrivport
Vendodhja e Shrivportit në SHBA

Shrivport is located in Luiziana
Shrivport
Shrivport
Vendodhja e Shrivportit në Luiziana

Koordinatat: 32°30′53″V 93°44′50″P / 32.51472°V 93.74722°P / 32.51472; -93.74722

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Louisiana
Famullia civile Caddo, Bossier
Kryetari i Bashkisë Ollie Tyler
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 312,9 km2
Lartësia 43 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 200.311 banorë
Dendësia 730,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1836
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 318
Aeroporti Aeroporti Rajonal i Shrivportit (SHV)
Koordinatat 32° 30′ 53″ Veri

93° 44′ 50″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.shreveportla.gov

Shreveport (shqip: Shrivport) është qyteti i tretë më i madh në shtetin Luiziana të Shteteve të Bashkuara dhe qytetin 113 më i madh në Shtetet e Bashkuara. Ai është selia e Famullisë civile Caddo dhe zgjerohet përtej lumit të Kuq në Famullinë civile Bossier. Bossier City ndahet nga Shrivport nga Lumi i Kuq.

Shrivport u themelua në vitin 1836 nga Kompania Shreve Town, një shoqëri e themeluar për të ndërtuar një qytet në pikën e bashkimit të Lumit të Kuq të lundrueshëm dhe Rrugës së Teksasit, një rrugë tokësore në Republikën e re të pavarur të Teksasit dhe, para asaj kohe, në Meksikë.