Jump to content

Shreveport

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shreveport
Shreveport
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 200,311
Faqja zyrtarewww.shreveportla.gov

Shreveport (shqip: Shrivport) është qyteti i tretë më i madh në shtetin Luiziana të Shteteve të Bashkuara dhe qytetin 113 më i madh në Shtetet e Bashkuara. Ai është selia e Famullisë civile Caddo dhe zgjerohet përtej lumit të Kuq në Famullinë civile Bossier. Bossier City ndahet nga Shrivport nga Lumi i Kuq.

Shrivport u themelua në vitin 1836 nga Kompania Shreve Town, një shoqëri e themeluar për të ndërtuar një qytet në pikën e bashkimit të Lumit të Kuq të lundrueshëm dhe Rrugës së Teksasit, një rrugë tokësore në Republikën e re të pavarur të Teksasit dhe, para asaj kohe, në Meksikë.