Shtegtimi i Çajld Haroldit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Childe Harold's Pilgrimage by J.M.W. Turner, 1823.

Childe Harold's Pilgrimage është poemë rrëfimtare e shkruar nga poeti anglez George Gordon Byron i njohur shkurt edhe si Lord Bajron kur ishte në Kinsham. Kjo poemë për herë të parë u botua në vitin 1812 dhe u ribotua më 1818.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poema përshkruan shtegëtimet dhe reflektimet e një djali të ri. Në të përshkruhen edhe përvoja nga Mesdheu midis viteve 1809 dhe 1811 [1].

Poema është përkthyer edhe në gjuhën shqipe.Ky mund te jete libri me i madh qe ka shkruar.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ James A.W. Heffernan.Cultivating Picturacy. Baylor U P.p.163

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]