Shtyp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Crush eshte nje video loje ne formen e pazellit e cila u krijua nga studioja e Kuju Entertainment's Zoë Mode dhe u publikua nga Sega ne vitin 2007 per PlayStation Portable. Protagonist eshte Deni, nje i ri qe vuan nga pagjumesia, i cili perdor nje pajisje eksperimentale per te eksploruar trurin e tij dhe per te gjetur shkakun e pagjumesise. Çdo level i lojes,paraqet momente te jetes se Denit e cila u inspirua nga artistet siç jane Tim Burton dhe M.C. Escher, te cilet kerkojne nje lojtar qe te kontrolloje Denin ne kohen kur mbledh  "mermeret e tij humbur" dhe gjera te tjera.