Jump to content

Shumëllojshmëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Diversiteti është lloj-llojshmëria biogjeografike, shumë llojshmëria e një arene apo një sistemit ekologjikë në të cilin paraqiten shpesh dallimet ndërmjet individëve dhe llojit. Shkalla e diversitetit paraqetë drejtimin, gjatësinë dhe rastet e dallimeve të lloj-llojshmërisë së popullzimeve dhe ekosistemit. Diversiteti eshte nje fakt social qe dallon njerezit dhe grupet e njerezve nga njeri-tjetri.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]