Shvarcvalldi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shvarcvalldi (gjerm. Schwarzwald, Pylli i Zi) është mal me pyje në jugperëndim të Gjemanisë, në shtetin federal të Baden-Virtemberg. Nga perëndimi dhe jugu është i rrëthuar me luginën e lumit Rajna. Maja më elartë është Feldberg (1.493 metra). Emrin “ Pyelli i Zi” e ka marrë nga drunjët të cilët rriten në këtë hapësirë të cilët kanë ngjyrë të errët.

Në hapësirën e Shvarcvalldit buron lumi Danub.

Shvarcvalldi është i johur me orën me qyqe, me mjaltë dhe tortën Zvicrane me qershia.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]