Sierra de Almijara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sierra de Almijara (sq. Vargmali i Kullitjes) është një vargmal në provincën e Granadës në Spanjën jugore. Gurët janë kryesisht mermer, duke i dhënë kreshtave të ngushta dhe grykave të thella një ngjyrë të bardhë ose të hirtë. Ato ruhen nga hapësira e Parkut Natyror të Vargmaleve Tejeda, Almihara dhe Alhama.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vargmalet Tejida dhe Almijara formojnë së bashku një vargmal të vetëm rreth 40 kilometra (25 milje) në perëndim të Vargmalit Nevada. Malet formojnë një barrikadë mes bregdetit dhe Spanjës qendrore.

Topografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Majet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]