Sigtuna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sigtuna
Qytet
noform
Muzeu në Sigtuna
Stema_figura
Stema e Sigtunës
Vendndodhja
Sigtuna is located in Suedia
Sigtuna
Sigtuna
Vendndodhja e Trolhättan në Suedi

Koordinatat: 59°37′V 17°43′L / 59.617°V 17.717°L / 59.617; 17.717

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Stokholm
Provinca Uppland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.57 km2
Popullsia 8,444 banorë
Dendësia 1.849 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Faqja Zyrtare www.sigtuna.se

Sigtuna është qytet në rajonin e Stokholmit, Suedi me 8,444 banorë më 2010. Është qyteti më i vjetër në Suedi e cila u themelua në vitin 980.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]