Silvana Mangano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Silvana Mangano
Silvana Mangano 1956.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 21 prill 1930
Vendlindja Romë Itali
Ditëvdekja 16 dhjetor 1989
Vendvdekja Pawling, New York, SHBA
Kombësia italiane


Silvana Mangano (21 prill, 1930 - 16 dhjetor, 1989) ishte një aktore italiane e filmit, e cila në vitin 1950 ka gëzuar famë si një simbol seksi i kinemasë italiane, e më pas ka fituar një reputacion falë një serie të shfaqjeve me role të shquara në filma, te Pasolini dhe Visconti. Karriera e saj ka ndihmuar në masë të madhe martesës me producentin Dino De Laurentiis, me të cilin ka lindur katër fëmijë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]