Simfonia Nr. 24 (Mozart)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Simfonia Nr. 24 në La flat maxhor, K. 182/173dA, është një simfoni e kompozuar nga Wolfgang Amadeus Mozart më 3 tetor 1773.[1] Simfonia luhet në 2 oboe (zëvendësohet me 2 flauta me lëvizje të ngadalta), 2 brirë dhe 2 harqe.

Ai e ka shkruajtur simfoninë në tri pjesë:

  1. Allegro spiritoso, 4
    4
  2. Andantino grazioso, 2
    4
  3. Allegro, 3
    8

Autografi ne fletë është vendosur sot në Staatsbibliothek Preusisscher KulturbesitzBerlin.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Mozart, Wolfgang Amadeus (2005). Die Sinfonien III (në anglisht). Përkthyer nga Robinson, J. Branford. Kassel: Bärenreiter-Verlag. fq. XIII. ISMN M-006-20466-3