Sinabung

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sinabung.jpg

Sinabung (ind.Gunung Sinabung) është mal dhe strato vullkan i përbërë nga nga andeziti dhe dacitet e vjetërsisë Pleistocene, i cili nddhetnë veri të Sumatrës në Indonezi.Aktiviteti i tij i fundit është shënuar në vitin 1600. Ndersa aktiviteti më i ri i tij u shënua më 29 gusht të vitit 2010,[1] pas disa lekundjeve të vogla, me këtë rast pluhuri vullkanik u ngrit në një lartësi prej 1500m. Për shkak të kanosjes së rrezikut organet qeveritare ursdhëruan evakuimin e rreth 17 000 njezëve, nga viset për rreth vullkanit.

Referimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]