Sir Walter Scott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sir Walter Scott
Walter Scott
U lind në
Vdiq
ShtetësiaSkocez

Walter Scott, 1 Baronet FRSE FSA Scot (15 gusht 1771 - 21 shtator 1832) ishte një noveliste historike skoceze, poet, dramaturg dhe historian. Shumë nga veprat e tij mbeten klasike të letërsisë në gjuhën angleze dhe letërsisë skoceze. Titujt e njohur përfshijnë Ivanhoe, Rob Roy, Vdekshmëria e Vjetër, Zonja e Liqenit, Waverley, Zemra e Midlothian dhe Nusja e Lammermoor. Megjithëse kujtohej kryesisht për veprat e tij të gjera letrare dhe angazhimin e tij politik, Scott ishte një avokat, gjyqtar dhe administrator ligjor me profesion, dhe gjatë gjithë karrierës së tij e kombinonte punën e tij të shkrimit dhe redaktimit me profesionin e tij të përditshëm si Zyrtar i Sesionit dhe Sheriff-Deputet i Selkirkshire.

Një anëtar i shquar i institutit Tory në Edinburg, Scott ishte një anëtar aktiv i Shoqërisë Malësi, shërbeu një kohë të gjatë si President i Shoqërisë Mbretërore të Edinburgut (1820-32) dhe ishte Vice President i Shoqatës së Antiquaries of Scotland ( 1827-1829) [1].

Siç pohon Encyclopædia Britannica: "Scotti mblodhi në duart e tij fijet e ndryshme të teknikave bashkëkohore të shkrimit të romanit dhe i shfrytëzoi ato në interesin e tij të thellë për historinë skoceze dhe njohurinë e tij për njohjen antikuarore. Teknika e transmetuesit të gjithëdijshëm dhe përdorimi i fjalës rajonale , vendosjet e lokalizuara, përcaktimi i sofistikuar i karakterit dhe tema romantike të trajtuara në mënyrë realiste u kombinuan nga të gjitha në një formë të re letrare, romani historik. Ndikimi i tij në romancierët e tjerë evropianë dhe amerikanë ishte i menjëhershëm dhe i thellë dhe megjithëse interesi për disa e librave të tij ranë disi në shekullin e 20-të, reputacioni i tij mbetet i sigurt. "[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Galeria me foto

https://commons.wikimedia.org/wiki/Walter_Scott


Stampa:Infobox persongrafi-cung