Sistemi raketor S-500

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

S-500 Prometey apo sistemi raketor S-500 (rusisht: C-500 Прометей), i njohur gjithashtu si 55R6M "Triumfator-M", është një raketë hipersonike ruse tokë-ajër/sistemi raketash anti-balistike që zëvendëson sistemin raketor A-135 në përdorim aktualisht, dhe plotësimi i S-400. S-500 u zhvillua nga Almaz-Antey Air Defence Concern. Fillimisht e planifikuar të ishte në prodhim deri në vitin 2014, njësia e parë hyri në shërbim në vitin 2021 me Ushtrinë e 15-të Ajrore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]