Skender Asani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Skender Asani ka lindur më 7 prill 1972 në Shkup. Bashkëpunëtor i lartë shkencor, Doktor i shkencave historike.


Botime shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Shqiptarët e Shkupit ndër shekuj”, Shkup, 2008 (publicistikë)
 • “Bibliografi për Shkupin”, Shkup, 2008
 • “Kryengritja e përgjithshme shqiptare e vitit 1912, sipas burimeve bullgare”, Shkup, 2010
 • “100 – vjetori i lindjes së Nënë Terezës”, Shkup, 2010
 • “100 – vjetori i gazetës Shkupi”, Shkup, 2011
 • “Shkupi shqiptar” (dokument), Shkup, 2011
 • “Hasan Prishtina”(dokument), Shkup, 2011
 • “Shurmë nëpër kohë” (punime shkencore), Shkup, 2013
 • “Rilindja Shqiptare (e autorit bullgar Diplomati)”, (përgatitur për botim nga S.Asani dhe M.Prishtina), Shkup, 2013
 • “Vilajeti i Manastirit dhe LKSH në vitet 1911-1912‘ – dokumente bullgare, bashkëautorësi me Sevdail Demirin, Fondacioni Dauti, Shkup, 2015
 • “Çaulevi dhe vepra e tij për Shqipërinë”, Libraria e Çarshisë, Shkup, 2015.