Smålandsstenar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Smålandsstenar
Central Smålandsstenar
Central Smålandsstenar
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Sweden Jönköping" does not exist.
Koordinatat: 57°10′N 13°24′E / 57.167°N 13.400°E / 57.167; 13.400Coordinates: 57°10′N 13°24′E / 57.167°N 13.400°E / 57.167; 13.400
CountrySweden
ProvinceSmåland
CountyJönköping County
MunicipalityGislaved Municipality
Sipërfaqja
 • Gjithsej4,65 km2 (200 sq mi)
Popullsia
 (31 December 2010)[1]
 • Gjithsej4.530
 • Dendësia974/km2 (3,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
ClimateCfb

Smålandsstenar (Shqiptimi në suedisht: [smoːlandˈstêːnar]) [2] është një lokalitet i vendosur në Komunën Gislaved, Qarku Jönköping, Suedi me 4,530 banorë në 2010.

Në sport, Klubi i tenisit Smålandsstenar ka një pozicion qendror si tenisistët më të suksesshëm në zhvillimin e klubit atletik, siç janë të renditur në ATP; Hans Simonsson, Stefan Simonsson, Håkan Johansson, Peter Svensson, Claes Persson dhe Linda Åqvist e renditur në WTA.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010" (në suedisht). Statistics Sweden. 14 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012.
  2. ^ Jöran Sahlgren; Gösta Bergman (1979). Svenska ortnamn med uttalsuppgifter (në suedisht). fq. 22.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]