Jump to content

Sneguroçka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maiden e borës (1899) nga Victor Vasnetsov

Sneguroçka ose Snegurka (Rusisht: Снегурочка, Снегурка), ose Snow Maiden, është një personazh në përrallat ruse.

Ky karakter nuk ka rrënjë të dukshme në mitologjinë dhe zakonet tradicionale sllave dhe paraqitja e saj e parë në folklorin rus ka ndodhur në shekullin e 19-të.[1]

Që nga koha sovjetike, Sneguroçka gjithashtu përshkruhet si mbesa dhe ndihmësi i Ded Moroz gjatë festave të Vitit të Ri për fëmijët.[1]

Mite të tipit Sneguroçka janë Aarne-Thompson tip 703 * Snow Maiden.[2] Historia e Snegurochka krahasohet me tregimet e llojit 1362, The Snow-child, ku origjina e çuditshme është një gënjeshtër e hapur.[3]

Versione folklorike dhe adaptime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një version i një përrallë popullore për një vajzë të bërë nga dëbora dhe e quajtur Snegurka (Snezhevinochka; Снегурка (Снежевиночка)) u botua në vitin 1869 nga Aleksandër Afanashev në vëllimin e dytë të veprës së tij Perspektiva Poetike mbi Natyrën nga sllavët, ku ai gjithashtu përmend analog gjerman, Schneekind ("Snow Child"). Në këtë version, fshatarët pa fëmijë Ivan dhe Marya bënë një kukull me dëborë, e cila erdhi në jetë. Ky version u përfshi më vonë nga Louis Léger në Contes Populaires Slaves (1882).[4] Snegurka rritet shpejt. Një grup vajzash e ftojnë atë për një shëtitje në pyll, pas së cilës ata bëjnë një zjarr të vogël dhe kthehen duke kërcyer mbi të; në disa variante, kjo është në Ditën e Shën Gjonit dhe traditën e Shën Gjonit. Kur vjen Snegurka, ajo fillon të kërcejë, por merr vetëm gjysmën e rrugës përpara se të zhduket në një re të vogël. Andrew Lang përfshinte këtë version si "Snowflake" në The Pink Fairy Book (1897).[4]

Në një tjetër histori, ajo është vajza e Pranverës së Bukurisë (Весна-Красна) dhe Ded Moroz, dhe dëshiron për shoqërimin e njerëzve të vdekshëm. Ajo rritet si një bari që quhet Lel, por zemra e saj nuk është në gjendje të njohë dashurinë. Nëna e saj vjen keq dhe i jep asaj këtë aftësi, por sapo ajo bie në dashuri, zemra e saj ngroh dhe ajo shkrihet. Ky version i tregimit u bë në një dramë Snow Maiden nga Aleksandr Ostrovsky, me muzikë të rastësishme nga Tchaikovsky në 1873.

Në 1878, kompozitori Ludwig Minkus dhe Baletmasteri Marius Petipa organizuan një përshtatje baleti të Snegurochka të titulluar Bija e Snows për Baletin Imperial të Carit. Përrallë u adaptua edhe në një opera nga Nikolai Rimsky-Korsakov me titull The Snow Maiden: Një Pale Pranvera (1880-81).

Historia e Snegurochka u adaptua në dy filma sovjetikë: një film i animuar në vitin 1952, me një pjesë të muzikës së Rimsky-Korsakov, i quajtur edhe Snow Maiden, dhe një film live-action në vitin 1969 të drejtuar nga Pavel Kadochnikov, me muzikë nga Vladislav Kladnitsky. Ruth Sanderson rrëfeu historinë në librin e fotove The Princess Snow, në të cilën bie në dashuri nuk e vrasin menjëherë princeshë, por e kthen atë në një njeri të vdekshëm, i cili do të vdesë.

Në shkurt të vitit 2012, poeti slloven Svetlana Makaroviç botoi një përrallë zanash balade, me titull Snegurocka ("Snegurochka"), e cila u frymëzua nga karakteri i përrallores ruse. Makaroviç ka pasur pasion të madh për traditën ruse që nga fëmijëria.[5]

  1. ^ a b Душечкина Е. В. (2003). "Дед Мороз и Снегурочка"Отечественные записки (1).
  2. ^ D. L. Ashliman, The Snow Maiden: folktales of type 703
  3. ^ D. L. Ashliman, The Snow Child: folktales of type 1362
  4. ^ a b Andrew Lang, The Pink Fairy Book, "Snowflake"
  5. ^ "Svetlana Makarovič o temni lepoti, ki se rodi iz gorja" [Svetlana Makarovič About a Dark Beauty, Which is Born from Woe] (in Slovenian). MMC RTV Slovenia. 16 February 2012.