Sokol Maliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sokol Maliqi (Serbo-Kroat: Sokol Malići) (i lindur më 24 dhjetor 1981, në Prishtinë, SFR Jugosllavi, tani Kosova ) është një futbollist zviceran / shqiptar kosovar që luan për FC Schwamendingen.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bashkua me Biel-Bienne, në mars 2008, nga FC Wil 1900.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova është subjekt i një mosmarrëveshje territoriale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë. Republika e Kosovës shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë më 17 shkurt 2008, por Serbia vazhdon ta pretendojë atë si pjesë të territorit të vet sovran. Të dy qeveritë filluan të normalizojnë marrëdhëniet në vitin 2013, si pjesë e Marrëveshjes së Brukselit. Kosova ka marrë njohje formale si një shtet i pavarur nga 112 nga 193 shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara.