Sosylos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sosylos (Σωσύλος) një historian antik grek i cili e shoqëroi gjeneralin KartagjenasLuftën e Dytë Punike dhe e mësoi atë të fliste greqisht.

Sosylos shkruajti një vepër kushtuar luftës, e cila u përbë nga shtatë libra. Kjo libër përpos një fragmenti të shkruajtur në papirus nuk ka mbijetuar, por nga historian të mëvonshëm si Polybios dhe Diodor është përdorur.

Literatura[redakto | përpunoni burim]