Sparken, Umeå

Coordinates: 63°49′31.02″N 20°15′17.06″E / 63.8252833°N 20.2547389°E / 63.8252833; 20.2547389
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sparken është një park për rrëshqitje nën ndërtesën Hamnmagasinet dhe Lumin Ume në qendër të Umeas. Parku gjendet pikërisht nën Tegsbron që merr rrugën E4 dhe E12 mbi lum. Parku është rreth 20 metra i gjerë dhe rreth 120 metra i gjatë.[1] Emri i parkut (anglisht: The kicker) vjen nga një garë emërtimi.[2] Karakteristikat kryesore të parkut u zhvilluan nga një grup ndërkaq një kompani kanadeze e projektimit Neë Line Skateparks INC bëri punën finale. Parku është i ndërtuar tërësisht nga betoni, me të ashtuquajturat binarë dhe një gardh përreth. Parku përfundoi në vitin 2009 dhe atëherë ishte pjesa e parë kryesore e projektit infrastrukturor në Umea, duke riformuar pjesë të mëdha të qendrës së qytetit, një projekt i quajtur Qyteti ndërmjet urave (Staden mellan broarna).

Parku fitoi çmimin Sëedish Association of Architects Upper Norrland's Architecture në vitin 2012.[3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Vanliga frågor om Sparken" (në suedisht). Umea.se. 7 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2015. Marrë më 15 prill 2014.
  2. ^ "Sparken - Umeås nya skatepark" (në suedisht). 13 maj 2009. Marrë më 15 prill 2014.
  3. ^ "Skateparken "Sparken", Umeå" (në suedisht). Sveriges Arkitekter. 16 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2014. Marrë më 15 prill 2014.

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

63°49′31.02″N 20°15′17.06″E / 63.8252833°N 20.2547389°E / 63.8252833; 20.2547389