Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Hondurasit"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: be:Сцяг Гандураса)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Flag of Honduras.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Hondurasit]]
 
'''Flamuri kombëtar i [[Hondurasi]]t''' u adoptua më [[9 Janar]], [[1866]], duke u bazuar në flamurin e [[Republika Federale e Amerikës Qendrore|Republikës Federale të Amerikës Qendrore]].
Më [[1823]] [[Hondurasi]] u bashkua me "Krahinat e Bashkuara të Amerikës Qendrore" dhe e adoptoi flamurin e tyre. Më [[1866]] ai u ndryshua; pesë yje të kaltra u vendosën qendër për të simbolizuar pesë krahinat origjinale Amerikane qendrore.
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Hondurasi]]
 
{{flam-cung}}
{{AmerVeri-flam}}
 
[[CategoryKategoria:Flamujt e shteteve të Amerikës Veriore|Hondurasi]]
[[CategoryKategoria: Hondurasi]]
 
[[af:Vlag van Honduras]]

Menyja e lëvizjeve