Dallime mes rishikimeve të "Lundërza e detit"

Jump to navigation Jump to search
v
r2.7.3) (roboti shtoj: hi:समुद्री ऊदबिलाव; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: ar:قضاعة بحرية)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: hi:समुद्री ऊदबिलाव; Ndryshime kozmetike)
[[Skeda:sea otter cropped.jpg|thumb|right]]
'''Vidra e detit''' (''Enhydra lutris'') është kafshë ujore që jeton në brigjet veriore të oqeanit Pacifik. Pjesëtarët e rritur peshojnë nga 14 deri në 45 kg dhe janë pjesëtarët më të mëdhenj të familjes së kunadheve, por në të njëjtën kohë janë gjitarët më të vegjël të cilët jetojnë në det. Si shumica e gjitarëve të detit ajo mund të dalë edhe në tokë por është e aftë që të jetojë ekskluzivisht në ujë.
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{Commons|Enhydra lutris}}
 
* {{dmoz|Science/Biology/Flora_and_Fauna/Animalia/Chordata/Mammalia/Carnivora/Mustelidae/Otters/Sea_Otters/|Sea otters}}
* [http://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1019&context=libraryscience Field notes by Georg Wilhelm Steller, 1742] (PDF)
* [http://www.montereybayaquarium.org/efc/efc_otter/otter_cam.asp Live sea otter webcam – Monterey Bay Aquarium]
[[ga:Dobhrán mara deisceartach]]
[[he:לוטרת הים]]
[[hi:समुद्री ऊदबिलाव]]
[[hr:Morska vidra]]
[[hu:Tengeri vidra]]

Menyja e lëvizjeve