Lundërza e detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lundërza e detit

Vidra e detit (Enhydra lutris) është kafshë ujore që jeton në brigjet veriore të oqeanit Paqësor. Pjesëtarët e rritur peshojnë nga 14 deri në 45 kg dhe janë pjesëtarët më të mëdhenj të familjes së kunadheve (Mustelidët), por në të njëjtën kohë janë gjitarët më të vegjël që jetojnë në det. Si shumica e gjitarëve të detit, mund të dalë edhe në tokë, por është në gjendje të jetojë ekskluzivisht në ujë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]