Dallime mes rishikimeve të "Anglezët"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (r2.7.1) (roboti shtoj: fa:مردم انگلستان)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
Anglezët ishin grupe peshkatarësh të fiseve gjermane (familjes gjermane) që jetonin në [[NiedersachsenSaksonia e Ulët|Saksonin e ulët]] (tani në [[Gjermania|Gjermani]]). Më kalimin e këtyre grupeve në ishullin britanikë për të bërë dallimi në mes të fiseve vendase ata bëhen të njohur me emërtimin anglezë (gjermanishten e vjetër anglen=peshkim; Sachsen=Sakson, peshkatarë saksonë). Me kalimin e kohës këto grupe, të cilëve si duket ju kanë bashkangjitur fise që kishin zbarkuar nga Skandinavia arrijnë të krijojnë kishën e tyre, dhe nga pjesa tjetër e botës (bota mediterane) të llogariten si popull.
 
Tani ky popull është shtet formues (Anglia) dhe shteti i tyre është në përbërje të mbretërisë së Britanisë së Madhe. Nga pjesa tjetër e botës këta merren si popull dominues i Mbretërisë Britanike. Kisha e tyre është e ndarë nga Papasi.

Menyja e lëvizjeve