Ndryshimi mes inspektimeve të "Truri i vogël"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes removed ,  6 vjet më parë
'''Truri i vogël''' - Cerebellum është latin për "truri i vogël", edhe përmbajnë më shumë se 50 % prej krejt neuroneve në [[sistemin nervor qendror]]. Cerebellum është i përfshire me plote aspekte e kontrollin e motorikes në trup.
 
===Informacion===
Truri i vogël është i vendosur në pjesën zverkore të kafkës. Me dallim nga palca e kurrizit dhe ajo e zgjatur, masa e përhime në trurin e vogël është e vendosur në periferi, duke formuar cipën e tij, kurse masa e bardhë shtrihet në brendi dhe ka formë të drurit të degëzuar. Në sipërfaqen e vet cipa trunore ka një numër të madh të rrudhave me renditje paralele. Truri i vogël është qendër e drejtpeshimit, lëvizjes dhe koordinimit të punës së muskujve.
 
98

edits

Menyja e navigimit